شهرسازی ,توسعه ,معماری ,اطراف ,مدرن گرایی

حتما تا به حال هنگام عبور از خیابان های منتهی به حرم مطهر قصد کرده اید سلامی به گنبد و حرم آقا بدهید اما ناخواسته متوجه مدرن گرایی اطراف حرم شده اید...

 
مدرن گرایی در اطراف حرم رضوی

 

هسته اولیه شهر مشهد به قدر زمان شهادت علی ابن موسی الرضا علیه السلام قدمت دارد و از آن زمان تا كنون مامن مومنین و عرفا و اولیاء خداوند بوده است و به تبع آن از شریف ترین مكان های روی زمین است.
نكته آنجاست كه معماری و شهرسازی نیز تابعی از همین گزاره هایی است كه الزامات هویت شهری مشهدالرضا را شكل می دهند.
یادش بخیر سالها پیش كه برای اجرای طرح توسعه حرم زمینهای اطراف آن خریداری شده بود؛ بر تابلوهای كوچكی كه در خیابانها نصب شده بود نوشته بود: "لطفا با حضور قلب عبور كنید؛ اراضی طرح توسعه حرم"
اما به راحتی و با انجام یک پروژه توسعه با عنوان زیرگذر حرم، مرز درون و برون از میان برداشته می شود و اهمیت حضور قلب رنگ می بازد.
سالهاست از آن روزگار گذشته و حالا چند صباحی است كه به همت دوچندان بورژواها و سودای طمع آنان كه سود مالی و اعتبارات بانكی خود را در گرو برج سازی در حریم حرم آن امام می بینند؛ سیما و منظر سنتی و اسلامی این شهر تغییر كرده است.
در این باب سخن بسیار است. اما چیزی كه بیش از همه آنان را كه دل در گرو آستان قدس حضرتش دارند، رنجور می كند؛ نوعی از معماری و شهرسازی است كه نه تنها منطبق با هویت مذهبی و معنوی این شهر نیست بلكه در تعارض با شهرسازی اسلامی نیز هست. مشهد الرضا آنچنان كه از نامش نیز هویداست؛ از شهادت هفتمین فرزند حضرت زهرا چشمه می گیرد و اوست كه باید فصل الخطاب و كانون توجهات شهرسازی و معماری آنجا باشد.

منبع اصلی مطلب : مهدی عامری
برچسب ها : شهرسازی ,توسعه ,معماری ,اطراف ,مدرن گرایی
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

آینا گروه : مدرن گرایی در اطراف حرم رضوی